Kırmızı bir çiçek sapı yeşil…

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Bir küçücük oğlancık okula başladı. Pek mi pek akıllıydı. Okulu da pek mi pek büyüktü ama akıllı çocuk dışarıdan kestirme bir yol buldu. Buna çok sevindi. Artık okul ona kocaman görünmüyordu. Bir zaman sonra bir sabah. Dedi ki öğretmen: Bugün resim yapacağız.
”Ne güzel diye diye düşündü çocuk. Resim yapmayı çok severdi. Her şeyin resmini yapardı. Aslanlar, kaplanlar. Tavuklar, inekler, trenler, gemiler. Mum boyalarını çıkardı ve çizmeye başladı.
Ama öğretmen ”Durun” dedi. ”Henüz başlamayın!”. Ve herkes hazır görünene dek bekledi.”Şimdi” dedi öğretmen,“Çiçek çizmesini öğreneceğiz.”
”Ne güzel diye düşündü çocuk. Çiçek çizmeyi çok severdi. Ve en güzelini yapmaya başladı: Pembe, mavi, kavuniçi mum boyalarıyla.
Ama öğretmen ”Durun” dedi. Size nasıl çizeceğinizi göstereyim.” Yeşil saplı kırmızı bir çiçek çizdi. ”işte” dedi öğretmen. Şimdi başlayabilirsiniz”.
Küçük çocuk bir öğretmenin çiçeğine baktı. Sonra kendi çiçeğine. Kendi çiçeğini daha çok sevdi. Ama bunu söylemedi. Defterinde sayfayı çevirip. Öğretmeninki gibi çizdi. Kırmızı bir çiçek sapı yeşil…
Bir başka gün. Dedi ki öğretmen: “Bugün çamurdan bir şeyler yapacağız.”
“Ne güzel” diye düşündü çocuk. Çamurla oynamayı çok severdi. Her şeyi yapabilirdi çamurla. Yılanlar, kardan adamlar, filler, fareler, arabalar, kamyonlar. Başladı çamuru yoğurmaya.
Ama öğretmen ”Durun” dedi, ”Henüz başlamayın!”. Ve herkes hazır görünene kadar bekledi.”Şimdi” dedi.“Bir çanak yapmayı öğreneceğiz.”
”Ne güzel” diye düşündü çocuk. Çanak yapmayı çok severdi. Ve başladı yapmaya. Boy boy şekil şekil çanakları.
Ama “Durun” dedi. Size nasıl yapılacağını göstereceğim. Ve de gösterdi herkese bir büyük çanağın nasıl yapılacağını. “İşte” dedi öğretmen.”Şimdi başlaya bilirsiniz”
Küçük çocuk bir öğretmenin çanağına baktı. Birde kendi çanağına. Kendi çanağını daha çok sevdi. Ama bunu söyleyemedi. Çamur topağını yuvarlayıp yeniden yaptı öğretmeninki gibi derin bir çanak.
Ve çok geçmeden Küçük çocuk öğrendi beklemeyi, izlemeyi, Ve her şeyi öğretmen gibi yapmayı. Ve çok geçmeden Başladı kendiliğinden hiçbir şey yapmamaya. Sonra birden bire. Taşını verdiler başka bir eve. Başka bir şehirde. Ve çocuk gitti başka bir okula.
Bu okul daha da büyüktü öbüründen. Kestirme yolu da yoktu . Büyük basamakları çıkmak. Ve uzun koridorlardan geçmek gerekiyordu sınıfa kadar.
Ve daha ilk gün dedi ki öğretmen: ”Şimdi resim yapacağız.” “Ne güzel” diye içinden geçirdi çocuk. Ve başladı beklemeye. Öğretmenin ne yapmasını söylemesini beklemeye.
Ama öğretmen hiçbir şey söylemedi, başladı sınıfta dolaşmaya. Küçük çocuğa gelince durup sordu; ”Resim yapmak istemiyor musun?”
“İstiyorum” dedi çocuk. ”Ama ne resmi yapacağız?”
“Ne resmi istersen” dedi öğretmen.
”İstediğim renk mi?” dedi çocuk.
“İstediğin renk” dedi öğretmen.
Ve devam etti: Eğer herkes aynı resmi yaparsa ve aynı renkleri kullanırsa, Kimin neyi yaptığını ve neyin olduğunu nasıl anlarım ben?
“Bilmem” dedi çocuk. Ve başladı çizmeye: Kırmızı bir çiçek sapı yeşil.
Bir kısada hissedir aslında yukarıda okuduklarınız. Çocuklarımızın ilköğretime başladığından itibaren dinamiklerini, yeteneklerini bilinçsiz bir baskı ve etkilerle nasıl köreltildiğini anlatan bir kıssadan hisse. Oysa tam tersi olmalı çocuklarımızdaki dinamiği, yeteneği, gelişimi bilinçsiz baskı ve etkilerle köreltmemeliyiz. Onları kendi ilgi, yetenek ve iç dinamiklerine göre yetiştirmeliyiz. Bu yüzden Okullar, çocukların en çok öğrenmek istedikleri şeyleri öğrenebilecekleri yerler olmalıdır; bizim istediklerimizi öğrendikleri yerler değil.
Ne dersiniz sevgili öğretmenlerimiz haksız mıyız?

Kategori:
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

altun-hali
zeynep-kiz-yurdu-reklam-1