AKİB BAŞKANI ATEŞ: ÖNCELİĞİMİZ EKONOMİ OLMALI

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

u.ateş

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, referandumun ardından, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ateş, “Ülke gündeminin bundan böyle; üretim ve istihdam odaklı ekonomi olması gerekmektedir. İş dünyası adına, istikrarın devamı anlamına gelen bu süreçte beklentilerimizin büyüdüğünü, ne ülkemizin, ne de iş dünyasının bu noktada bir gün daha bekleme, zaman kaybetme lüksü yoktur” dedi.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Türkiye Gübre İthalatçıları Derneği ve Altın Ateş Kimya A.Ş. YK Başkanı olan Uğur Ateş, ‘Önceliğimiz ekonomi olmalı’ diyerek, yerinde tespitler sundu.
Ateş, “Referandumda halk sandığa giderek kararını vermiştir. Bundan böyle hükümetimiz ekonomiye odaklanması gerekmektedir. Referandumlar, tüm dünyada demokrasi kültürünün bir parçasıdır. Türk halkı artık refah, barış, hukuk ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir toplumsal düzen beklemektedir. Bu toplumsal düzenin, demokratik hukuk devleti ve global piyasa ekonomisi kuralları altında işlerlik kazanacağı bir gerçektir” dedi.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, “Türkiye’de varlık fonunun kurulması ekonomik bir devrim yaratmıştır. Ekonomik teşviklerin, KOBİ’lerin finansmanına erişimini kolaylaştırarak, üretim ve ihracatın artırılmasını amaçlayan Kredi Garanti Fonu’nun bütçe disiplini gözetilerek etkinliğinin sağlanması, istihdama dayalı yerli üretimin desteklenmesi, nitelikli iş gücünün geliştirilmesi, teknoloji AR-GE ve inovasyon odaklı politikaların benimsenmesi, 5 yıllık kalkınma planının ekonomik ve yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi sağlanmalıdır” açıklamasında bulundu.
“Ülkemizin kalkınmasında AB üyeliğini önemli bir hedef olarak görmeliyiz” diyen Uğur Ateş, “AB’ye uyum reformlarını sadece üyelik süresi için değil, Türk halkının özlenen özgürlükçü demokrasiye ve insan haklarına hak ettiğini inandığımız için destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde içeride ve dışarıda uzlaşma kültürü ve diplomasi dilinin ağırlık kazanması, komşularımızla iyi ilişkilerin sağlanmasını siyasi partilerimiz başta olmak üzere iş dünyası örgütleri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve toplumun tüm kesimlerinin ortak bir gelecek paydasında birleşmesi ve birlikte hareket etmesi gücümüze güç katacaktır” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali