MMK METALURJİ’DE NELER OLUYOR?

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

1 AY ARAYLA 2 İŞ KAZASI ÖLÜMÜ. KADER Mİ DİYECEĞİZ, YOKSA İHMAL Mİ?

inde olduğu gibi bölgemizde de azımsanmayacak Şekilde iş kazaları yaşanıyor. Şu sıralar bu iş kazalarının yaşandığı en dikkat Çektiği yer ise Rus yatırımcıların işlettiği MMK Metalurji. Yaralanmalarla sonuçlanan Kazaları saymaysak bu işletmenin tesislerinde bir ayda iki genç kardeşimiz iş kazası Sebebiyle aramızdan ayrıldı. Birinin adı Ali Andı idi. Henüz daha 33 yaşındaydı. Vinç Bakım Elemanı olduğu iddia ediliyordu. 11 Temmuz 2017 gününün ilk saatlerinde (01.15) yani gece vardiyasında(12/8) Tavan vincinin yürüyüş yolunda dengesini kaybederek düştü. Feci şekilde hayata veda etti. Çünkü emniyet kemerini takmamıştı. Geride 7 aylık bir evlat bıraktı. Birde genç bir dul eş.
Merhum Ali Andı’nın yaşadığı iş kazası sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 28 gün Geçmişti ki (9 Ağustos 2017) bu kez tesis İçinde faaliyet gösteren taşeron firmalardan Kent Makine ‘de çalışan 25 yaşındaki Salim Yeşilova yüksek vincin üstünden düşerek hayatını kaybetti. O sırada hurda gemisinde kaynak yaptığı iddia edildi, Yerden metrelerce yüksekte vincin üstünde. Onun da emniyet kemeri yoktu. Oda tıpkı geride gözü yaşlı bir eş ve 5 yaşında yetim bir yavru bıraktı.
Muhtemelen ailelerine ekmek parası götürmek için ağır işçilik yaparken hayatlarını kaybeden bu iki gencimizle ilgili ölüm raporlarında büyük oranda kusurlu olduklarına karar verilecek. Çünkü EMNİYET KEMERLERİNİ takmadan metrelerce yüksekliğe kendileri çıktıkları söylenecek. Geri kalan kusur ise o vardiya saatlerinin formenine ait olacak. Yani MMK Metalurji’nin Yönetici kadrosu Hukuki ceza almadan kurtulacak.
Kurtulamayacakları tek şey ise vicdanlarını yakan iki gencin öyle veya böyle sebepten ihmal içeren ölümleri olacak. Bunun için ödeyecekleri bedel elbette mali olacak. Parayla ölçülemeyecek insan bedenlerine neyle ve hangi ölçülerde biçildiği bilinmeyen bir bedel.
Peki, bütün bu yaşanan hadiselerle ilgili ders çıkartılacak bir ceza olmamalı mı bu büyük işletmeler için. İstihdam yarattıkları için minnetle mi bakacağız. Geride kalan Dul ve yetim vatandaşlarımızın üzerine yeni dul ve yetimler olmasın diye hiçbir çaba göstermeden öylece seyredecek miyiz bütün bu olup bitenleri. Sorgulamayacak mıyız?
Bence sorgulanmalı…
Bu yüzden kamuoyu adına MMK Metalurji yetkililerine sizin önünüzde biz soruyoruz:
İŞTE O SORULARIMIZ;
Soru-1- Bir İşletmede alınması gereken tüm tedbirleri aldığınıza inanıyor musunuz?
Soru-2- Kule vinç operatörlerinin ve yahut diğer görevlilerin uymakla zorunlu oldukları Teknik Emniyet Talimatına göre; Kule vincinde çalışan personelin baret, emniyet kemeri, altı tırtırlı lastik ayakkabı ve işe uygun elbise giymesi zorunlu olduğu iddia ediliyor. 15-18 metre yüksekliğe çıkan ve hayatlarını kaybeden her iki gencimizde neden bu zorunluluğu yerine getirmediğini düşünüyorsunuz?
Soru-3- İş sağlıklarını tehlikeye atan ve hayatlarını kaybeden her iki gencimizin hayatlarını kaybettikleri dakikalarda, personeli iş güvenliğini ve iş sağlığını sağlamaya yönelik uyarı yapacak ve onları denetleyecek üst yetkililer kazaların gerçekleştiği dakikalarda olay yerindeler miydi? Olay yerinde iseler neden gerekli uyarıları yapmadılar? Değilseler neden yoktular?
Soru-4- Ali Andı’nın hayatını kaybettiği iş kazası sonrası medyaya yansıyan haberlerde; “ İşçiler, kazanın sebebinin fabrikanın çok kişinin yapması gereken işi az insanla yapmaya çalışmasından kaynaklandığını söylediler. Aşırı üretim, yoğun çalışma ile işçilere aşırı yüklenildiğini ve işçilerin doğru dürüst yıllık izinlerini bile kullanamadığını belirttiler.” İddialarını içeren İfadeler yer alıyor. (Haberler.com/Hatay) MMK Üst Yönetimi olarak bu iddiaları nasıl yorumlayacaksınız? Gerçekten işçilere aşırı yükleme oluyor mu?

Soru-5- Yine bir iddiaya göre; söz konusu Tavan vinçlerine 12/8 vardiyasında çıkmak ve bakım yapmak yasak olduğu ifade ediliyor? Eğer bu iddialar doğru ise; 12/8 vardiyasında görev yaparken hayatlarını kaybeden Ali Andı ve Salim Yeşilova adlı işçilerimiz neden o saate 15/18 metre yüksekliğe çıktılar? Neden var olan yasağı deldiler?
Soru-6- Yine bir başka iddialara göre; İş Güvenliği Uzmanlarının şirketlere bağlı çalıştığı için yaptırım gücünün olmadığı. Olumsuzlukları söylemesine rağmen düzeltmelerin yapılmadığı, çok ileri giderse şirket yetkililerin “senin maaşını ben veriyorum” diyerek İş Güvenliği Uzmanının işine son verdiği iddia ediliyor? Sizce bu iddiaların ciddiyet payı nedir? İşletmenizin bağlı olduğu İş Güvenlik Uzmanı kaç yıldır sizinle birlikte çalışıyor?
(Haber Merkezi)


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali