SADECE 1 GÜN DEĞİL HERGÜN HATIRLAYIN!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Hatay’da Engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere faaliyet gösteren Engelli Koordinasyon Merkezleri isteyen Engelli Ailelerinden Belediye Başkanlarına Gönderme: SADECE 1 GÜN DEĞİL HER GÜN HATIRLAYIN!

Hatay’da Engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere faaliyet gösteren Engelli Koordinasyon Merkezleri isteyen Engelli Ailelerinden Belediye Başkanlarına Gönderme: “Bizi sadece birgün değil, hergün hatırlayın.”
Her 3 Aralık’ta kutlanan “ Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle gazetecilerin e-mail adreslerine onlarca kutlama mesajı gelir. Gelen Kutlama mesajlarında Engelli vatandaşlarımızla ilgili güzel kelamlar edilir. Ancak bu konuda kendilerine önemli sorumluluk düşen Belediye Başkanlarımız bir sonraki 3 Aralık’a kadar bu sorumluluklarının farkında olmazlar. Oysa Engelli vatandaşlarımızın asıl ihtiyacının kâğıtlara dökülmüş ve gazete sütunlarında yayınlanmış güzel sözlere değil engelsiz vatandaşlarla aralarındaki iletişimi kuvvetlendirecek faaliyet merkezlerine ihtiyaçları vardır. Bunları beklerler hayatlarını zar zor idame ettirdiği şehrin yerel yöneticilerinden. Haklıdırlar da…
Hatay’da Pusula haber merkezimizin yaptığı araştırmada ilimizde yaklaşık 45 bin engelli vatandaşımız yaşıyor. Tabi bir de bunların aileleri. Yaşamlarını bir aile ferdi olan engellilere göre şekil vermeye çalışan engelli aileleri. Bu ailelerin hepsinin tek ortak hayali var oda: İçende beraberce yaşadıkları toplumun engelli haklarını gözeten yapıya kavuşması.
Zaten bunun için isterler tıpkı Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi kendi şehirlerinde belediye idareleri bünyesinde faaliyet gösteren bir Engelli Koordinasyon Merkezi’ni. İsterler çünkü bilirler ki böyle bir merkezin varlığı kendi gündelik yaşamlarına da kolaylık getirecek.
Bu yüzden diyoruz ki: toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda yerel manada sorumluluk taşıyan Belediye başkanlarımıza önemli görevler düşmektedir.
Sonuç olarak Hatay’daki Engelli Ailelerinin Belediye Başkanlarından isteği, Engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere faaliyet gösteren Engelli Koordinasyon Merkezleri’nin kurulmasıdır. Kuru kutlamalar değil!


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali