CHP’den imza kampanyası

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Yeni Eğitim Öğretim sezonu öncesi başlayan Karma eğitim tartışmalarına Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Gençlik Kolları imza kampanyası ile katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Gençlik Kolları İskenderun Havuzlu Çarşıda basın açıklaması yaparak vatandaşları imza atmaya davet ettiler.

İmza kampanyasına ve basın açıklamasına katılan CHP ilçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu;  “Türkiye Cumhuriyetinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu yüksek eğitim kalitesi ve bilimden yoksun ayrımcılık yapmaya çalışanları bu halk ve tarih asla affetmeyecek “ dedi.

Cumhuriyet Halk partisi gençlik kolları başkanı Hurşit Mursaloğlu ise,  10.09.2018 tarihinde yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile  “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” şeklindeki fıkranın kaldırılması kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Belediyenin 5 yıllık bütçe gelirini ret ettik!”

Mursaloğlu; “ 1739 sayılı yasanın 15. maddesi ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ Ancak eğitimin türüne imkân ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.” şeklindedir. Yasa açıkça karma eğitimin temel olduğunu vurgulamakta ancak ikinci bölümde ifade edilen tür, imkân ve zorluklar bölümü kullanarak çok sayıda Anadolu lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi sadece kız öğrenciler için açılmaktadır. Söz konusu yönetmelikte MEB hangi okul türlerinin, hangi imkan ve zorluklara göre sadece kız veya erkek öğrencilere ayrılabileceğine dair bir düzenleme yapmayarak karma eğitim dışı uygulamaların önünü açmaktadır “ şeklinde açıklama yaptı.

 


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali