AK Parti İskenderun’da bu kez kazanabilecek mi?

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

31 Mart 2019 Yerel seçimler öncesi yaptığı çıkışla Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı olacağını duyuran ve bunu sosyal paylaşım sayfalarından paylaşan geçmiş dönem İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan’ın bu açıklamasından sonra başta seçimin İskenderun’daki iddialı parti kurmayları olmak üzere, seçim analizatörleri kalemi kâğıdı yeniden ele alıp tıpkı benim gibi matematik hesaplamalara koyulacağı aşikâr gibi.

Seçmen potansiyeli göz alındığında yüzde 62’i sağ seçmenden, yüzde 38’i sol seçmenden oluşan İskenderun’da Mete Aslan’ın yeniden sahalara dönmesi demek elbette Seçimlerde birlikte hareket edecek olan ve Cumhur İttifakı altında gireceğini deklare etmiş olan AK Parti+ MHP kurmaylarını rahatsız etmiştir.  Ancak Ak Partiye karşı olmasına rağmen mecburiyetten CHP’ye oy veren seçmen kitlesine de yeni bir alternatif yarattığı için CHP’li kurmayları da ister istemez rahatsız etmelidir. Çünkü Yerel seçimlerde seçmenin öncelikli tercihi aday daha sonra oy attığı partide ondan.

Yalnız bugün benim dikkat çekmek istediğim nokta2001 yılında Türk Siyasi Literatüründe yerine alan 2002 yılında girdiği ilk Genel seçimde büyük bir başarıya imza atarak Tek Başına Ülkeyi yönetmeye başlayan Ak Parti girdiği 2004 yerel seçimlerinde 2858 Yerleşim Merkezinden,  1753’ünde belediyelere kendi bayrağını dikmeyi başarmasına rağmen, maalesef sağ seçmen potansiyeli yüzde 65’lerde olan İskenderun’da seçim kazanamamıştır.  Çünkü o günün güçlü ismi Mete Aslan seçmenin yüzde 37.09’unun, AK Parti ise ancak yüzde 22.16’sını alabilmiştir. CHP İse aldığı yüzde 31.30 ile ikinci parti olmuş. SHP ise topladığı yüzde 4.92 ile CHP’nin oylarını bölmekten başka bir işe yaramamıştır.

2004 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde ise CHP ( 469) MHP (247)  DYP (289) belediyeyi kazanmıştır.

2009 yılındaki Mete Aslan’lı yerel seçimlerde de başarı gösteremeyen Ak Parti, bu seçimde de seçimi İskenderun seçmeninin yüzde 33. 60’ının alan CHP adayına kaptırmış. İlginçtir ki, daha tecrübeli ve deneyimli girdiği bu seçimde de oy oranı yüzdesi olarak Mete Aslan’ın gerisinde yarışı tamamlamıştır.

Bu seçimde Mete Aslan İskenderun seçmeninin yüzde 26’sını alırken, Ak Parti ancak 25.50’sini alabilmiştir.

31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde AK Parti ve Mete Aslan bir kez daha karşı karşıya gelecek.  Şahsen benim merakla beklediğim bir karşılaşma olacak.  Çünkü Ak Parti’nin kaybettiği her iki seçiminde nasıl kaybedildiğini iyi bilenlerden biri olduğuma inanıyorum.  Süreçte nasıl hatalar yapıldı iyi biliyorum.  Bu yüzden aynı hataların tekrarlanıp tekrarlanmayacağını gözlemlemek adını önemli ve heyecanlı bir seçim olacağı aşikâr.

Son Söz: Temennim sadece heyecan olsun, Kazanan tabi ki İskenderun olsun…


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali