Uğur Ateş; Çözüm talebimiz karşılık buldu

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

AKİB’İN  İHRACATÇILARIMIZIN SORUNLARINI

ÇÖZMEYE YÖNELİK GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ

 

Bir kez daha firmalarımızdan Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne gelen çözüm talebi karşılığını buldu. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Ateş, “kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüzde yaşanan ham madde tedariki sorunu ve sanayicilerimizden alınan ilave gümrük vergisi hususlarında çözüm için girişimlerde bulunarak sanayicimiz lehine sonuç alınmasını sağladı. “dedi.

 

Plastik ve ambalaj  sektörü için hammadde olarak kullanılan polietilen ve polipropilen ürün gruplarının tedarikinde, ülkemizin yaklaşık %90 oranında dışa bağımlı olduğunun altını çizen Ateş, sanayimizin sürdürülebilirliği için önem arz eden bahsi geçen hammaddelerin tedariki konusunda sanayicilerimizin bir süredir sorunlar yaşadığına dikkat çekti.

 

Gümrüklerdeki uygulamalarda, ithal edilen hammadde grubu için ”Petrokimyasal Ürünler Reuters Verileri” adlı haftalık yayınlanan listedeki fiyatların dikkate alındığı ve bu listedeki emsal fiyatlara göre sanayicilerden ilave gümrük vergisi ve KDV talep edildiğini kaydeden Ateş, “Ancak bu verilerin 01-07 Ekim 2018 tarihli olduğu ve güncel olmadığı belirtilmektedir. Güncellenmeyen liste üzerinden emsal kıymet uygulamasına gidilmesinin Global olarak fiyatların çok hızlı değiştiği bir dönemde sanayicilerimizi ilave vergi yüküne sokmakta, bu sebeple güncel verilerin kullanılması için çözüm arayışına gidilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

Bu hususta AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş’in girişimleri sonucu polietilen, polipropilen ürün gruplarındaki vergilerin hesaplanmasında kullanılan verilerin güncelleneceği bildirilirken, yaşanan bu gelişmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ateş, “AKİB olarak her zaman üreticimizin yanındayız. Ambalaj sektörümüz için büyük öneme sahip olan ve büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz polipropilen maddelerinde sanayicilerimiz, uzun süredir ithalatta ek gümrük vergileriyle karşılaşmaktadır. Koordinatör Başkan olarak göreve geldiğim günden beri her zaman üreticilerimizin her sorununa yetişmeye çalışacağımızı belirtmiştik. Bu bağlamda, ülke sanayimizin gelişimi için önemli olan bu ürün gruplarında vergilerin hesaplanmasında güncel verilerin kullanılması hususunda uzlaşıldı. Yardımlarından dolayı Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, İthalat Genel Müdürümüz Ahmet Erkan Çetinkayış ve Gümrükler Genel Müdürümüz Sayın Mustafa Gümüş’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali