İskenderun Millet Parkı ve yasaklar üzerine…

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Bugün Aslanım Mete ile Millet Parkı’nı gezdim.  Yaklaşık 50 dönüm bir alan üzerinde inşa edilmiş bu alanı gezerken, bazı yasaklar dikkatimi çekti.  Bunlardan bir tanesi tütün mamulleri kullanan vatandaşların park alanında bulunan kafeteryalar dışında bu ürünleri içmeye yasak getirilmiş. Günde üç paket sigara içen biri olarak bu yasağı olumlu buldum doğrusu.  Bazı yasakların ise yasaklama yerine uyarılarak düzene bindirilmesi kanaatindeyim doğrusu.  Çünkü Yasağa karşı mutlak bir eğilim oluyor insanımızda.

Bu yasaklardan biri Kabuklu yiyecekler yemek; şimdi adam ailesi ile birlikte gelmiş vakit geçirmek ve güzel hava teneffüs etmek için parka.  Ekonomik sebeplerden ötürü Kafeteryalara da giremiyorlar çay, kahve veya meşrubat içmek için.  Önceden aldıkları kabuklu yiyeceklerde dâhil kuru yemişlerini çevreyi kirletmeden oturup bir yerde yemek istiyorlar. Oradan bir güvenlik görevlisi geliyor. “Burada Kabuklu yiyecek tüketmek yasak.” Diye uyarıda bulunuyor.

Ne yapsın şimdi bu adamlar, biraz zaman geçirmek ve stres atmak için kamuya açık bu yerde Put gibi dursunlar mı? Ben ce durmasınlar. Çevreyi kirletmedikleri sürece kabuklu yiyecek dâhil tüm kuruyemişlerini de yiyebilmeliler, hatta termosla getirdikleri çaylarını bile içebilmeliler.

Dikkatimi çeken bir yasak ise Çimlere basılmamasıyla ilgili.

Fıkrayı belki biliyorsunuzdur, ama yine de anlatalım. Bir belediye her gün yüzlerce insanın geçtiği parka “Çimlere basmayın. Ceza 25 lira” yazan bir levha koymuş. Aylarca bu levha orada asılı kalmış. Parkın müdavimlerinden biri bir sabah bakmış levha değişmiş: “Çimlere basmayın.

Ceza 10 lira” Tabii şaşırmış adam. Merak edip park bekçisine sormuş: “Hayrola? Niye indirdiniz cezayı..” Bekçi, “Ağbi sorma.. Pahalı geliyor, kimse basmıyor..”

Fıkra komik olsa da gerçekte “Lütfen çimlere basmayın” şeklinde uyarıların bulunduğu levhalar hiç de hoş değil…

Çimlere basmak sanılanın aksine çimenlere zarar vermez. Üzerinde hayvan gibi tepinmez veya mangal yakmaya yeltenmezseniz, çimlere basmakla hiçbir şey olmaz. Çimlere basılmasının zarar doğuracağı bir tek zaman dilimi vardır o da Cemrenin bir nutfe misali toprağın rahmine düştüğü, toprağın canlandığı, börtü böceğin hareketlendiği zaman dilimidir. Bu da takriben 15-20 gün sürer. Geri kalan süre zarfında çimlere basılmasının sakıncası yoktur. İşte bu malum zaman dilimleriyle milleti uğraştırmayalım, toptan yasaklayalım gitsin zihniyeti olmasın lütfen. Çünkü Çimler kökleri ezilince daha da güçlenir.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali