Hatay’da Kardeşlik sofrası kuruldu

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Hatay’ın Samandağ ilçesinde siyasi ve dini kanaat önderleri aynı sofrada iftar açtı.

 

Hıdırbey Mahallesi’nde bir araya gelen Hristiyan, Musevi, Ermeni, Alevi ve Sünniler aynı sofrada buluştu.

Dualar eşliğinde başlayan iftarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

İftar programında konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’ın farklı kültürlerle harmanlanmış örnek bir şehir olduğunu söyledi.

Tüm dünyada özellikle Ortadoğu’daki temel problemin birlik ve beraberliğin bozulmasından kaynaklandığını ifade eden Yayman, Hıdırbey’de kurulan kardeşlik sofrasının tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini vurguladı.

Ortadoğu’daki sorunların çözümünün Hatay’da olduğunu belirten Yayman, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm sorunların çözümü Hatay’da bu kardeşlik sofrasında sen ben yok biz varız diyen insanların sofrasında hepimize lazım olan bu değil mi. Hepimizin ihtiyacı olan kendi kimliklerimizi muhafaza ederek kardeşçesine bir arada yaşamak değil mi. Alevisiyle, Sunnisiyle, Arabıyla, Kürdüyle, Türküyle, Hristiyanıyla, Musevisiyle biz hepimiz biriz beraberiz kardeşiz ve Türkiyeyiz. Hemen yanı başımızda Suriye’de insanlar katlediliyorlar inşallah biran önce barış ve kardeşlik oraya da gelsin, buradaki problemler bir an önce çözülsün işte biz burada Hz. Musa ağacının altında bütün dünyaya sesleniyoruz, inşallah bu bayram kardeşlik bayramı olsun huzur bayramı olsun”

Programa  Alevi kanaat önderi Şah Ahmet Yazıcı, Ermeni Cemaat Vakfı Başkanı Cem Çapar, Hristiyan Cemiyeti Başkanı Dimyan emektaş,Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, AK Parti İl başkanı Mehmet Yeloğlu, Şehit ve Gazi yakınları katıldı.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali