Kaymakam Yönden’den “5 Temmuz Kurtuluş Bayramı” Mesajı

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun kaymakamı İskender Yönden, “5 temmuz iskenderun kurtuluş bayramı’nın 81.yıldönümü” münasebetiyle özel bir mesaj yayımladı.

,söz konusu kutlama ve tebrik mesajı nda;

“ Kahraman Türk askerinin 5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’a girişinin ve bağımsızlık mücadelemizin zaferle taçlandırılmasının 81. Yıldönümünü idrak ettiğimiz şu günlerde ulusal onurumuzu,  milli birlik ve beraberliğimizi korumanın sevinç ve gururunu hep birlikte gönülden yaşıyoruz.

 

Kurtuluş günleri şevk ve heyecanlarımızın yenilendiği günler olmasının yanı sıra, tarihin gizli kalmış sahifelerinin de bilimsel çalışmalarla gün ışığına çıkarılma günüdür. Çok değerli halkımızın özgüveninin eseri olan, azmin, gayretin, fedakârlığın, vatanperverliğin ve cesaretin bir işaretini sunan, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerin neler yapabileceğini, en umutsuz anda yaşlısı, genci, kadını ve erkeği ile bütünleşerek mazlum ve mağdur fakat bir o kadar da asil bir millet olarak; Dini, imanı, namusu, vatanı ve tarihi uğruna neleri göğüsleyebildiğimizin en önemli bir timsali olarak tarihe altın harflerle işlediğimiz bu kutlu günü sevinç ve coşkuyla idrak ederken, göğsümüzü kabartan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde bu kutlu günün maneviyatını yüreğimizde dolu dolu yaşıyoruz.

 

5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye  ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Bu anlamlı tarihi gün bize özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. Kaderimizi birleştirdiğimiz çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunda aydınlık bir geleceğin önünü açmıştır.

 

Bugün bizlere düşen görev ise; Canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır. İskenderun her zaman olduğu gibi bundan sonrada geçmişten aldığı bu güçle yarınlara umutla bakmaya devam edecektir.” İfadelerine yer verdi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali