“Tuzlu Yemek” Oyununa Bekir Altan Engeli!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Türkiye’nin çeşitli illerinde kadına şiddet konulu tiyatro gösterileri düzenleyen ‘Tiyatro Gölge’ ekibinin bugün Payas Kültür Sarayında sergileyeceği “Tuzlu Yemek” oyununa gösteri izni çıkmadı.

Program yapımcısı Esin Koçak, iptal edilen gösteriyle ilgili açıklamada bulundu. Trakya bölgesinden başlayarak doğu illerine kadar birçok ilde kadına şiddet temalı gösteri için sunumlar yaptığını belirten Koçak, Payas Belediye Başkanı’na yaptığı sunumun kabul edildiğini belirtti. Daha sonra gösteri için Payas’a gittiklerini ifade eden Koçak, Belediye Başkanı’nın daha önce CHP’li belediyelerle çalıştıkları için gösteriyi iptal ettiğini dile getirdi.

“KÜLTÜR MÜRÜDÜ ARADI OYUNUN İPTAL OLDUĞUNU BELİRTTİ”

Oyunun iptal edildiğini Kültür Müdürü’nün telefonuyla öğrendiğini kaydeden Koçak, oyuncuların çoğunun ve malzemelerin şehir dışından geldiğini belirtti. Koçak buna rağmen, Belediye’den başka bir yetkilinin kendisini aramadığını ifade etti.

Öte yandan Tiyatro Gölge Ekibi konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında ise;

“Saygıdeğer basın mensupları, Tiyatro Gölge ekibi olarak Türkiye genelinde hiçbir parti ve siyasi bir bakış açısı gözetmeden, birçok il ve ilçede sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadına şiddeti konu alan Tuzlu Yemek adlı tiyatro oyunumuzu sahnelemiş bulunmaktayız. Bugüne kadar sahnelediğimiz tüm oyunlarımız davet eden belediyeler ve halk tarafından büyük ilgi çekmiş ve beğeni toplamıştır. Ancak bugün 3 Temmuz 2019 tarihinde Hatay ili Payas ilçe belediyesinin daveti üzerine sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki Tuzlu Yemek adlı oyunumuzu sahnelemek üzere ilçeye intikal ettik. Ne var ki bütün ekip hazırlıklarını tamamlamış, oyunun sahnelenmesini beklerken Payas İlçe Belediye Başkanı Sayın Bekir Altan’ın son anda keyfi ve anlam veremediğimiz karar değişikliği nedeniyle oyunumuzun iptal edilişinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Maalesef bu karar resmi olmayan bir dille şifahen bildirilmiş ve devamında hiçbir bilgilendirme yapılmamıştır. Bizler sosyal sorumluluk projesini yürüten tiyatro topluluğu olarak böyle bir karar değişikliği nedeniyle Payas’lı izleyicilerle buluşamama ve hedeflediğimiz mesajı iletememenin daha önce oynadığımız belediyelerle ilgisinin olmadığını umuyoruz. Burada bulunup bizim sesimiz olduğunuz için teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verildi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali