SEKTÖR İHRACATINDAKİ PAYI %17 OLDU

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

AKDENİZ KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATININ 2018 YILI ŞUBAT AYINDA TÜRKİYE GENELİ

SEKTÖR İHRACATINDAKİ PAYI %17 OLDU

 

2018 yılı Şubat ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 5,6 oranında düşüş ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

– AKMİB’den şubat ayında 210 milyon dolarlık ihracat

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2018 yılı Şubat ayı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü 210 milyon dolar ile yine ilk sırada yer aldı.

 

2018 yılı Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı A.Uğur Ateş,2018 yılı Şubat ayı Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatında bir önceki yıla kıyasla %49 düşüş kaydedildi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplam ihracatındaki payı %23, Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı %17 oldu” şeklinde konuştu.

AKMİB ihracatındaki düşüşte en büyük etkenin, toplam ihracatta en büyük paya sahip olan Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler ürün grubunda kaydedilen %61 oranındaki düşüş olduğunu belirten Ateş, “Ancak bunun yanında Plastikler ve Mamulleri’nde %10, Anorganik Kimyasallar’da %19 oranında artış var” şeklinde bilgi verdi.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubunun her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler olduğunu, bu ürün grubunu Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasalların izlediğini iafade eden Ateş, “Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Belçika, İspanya, Cebeli Tarık, Hollanda, Rusya Federasyonu, KKTC, Almanya, Yunanistan, Mısır ve Irak oldu” şeklinde bilgi verdi.

 

– AKMİB ihracatında ilk sırada Belçika yer alıyor

 

Ateş, Plastik ve Mamulleri ihracat artışında Almanya ve Cezayir pazarları etkili iken, Anorganik Kimyasallar alt sektöründe ise İtalya ve Hindistan’daki artışların dikkat çektiğine değinerek, “2018 yılı Şubat ayı AKMİB ihracatında ilk sırada yer alan ülke olarak %17 pay ile Belçika’yı görüyoruz. En çok ihracat yaptığımız pazarlarda Belçika’yı, İspanya ve Cebeli Tarık izliyor.  Belçika ve Cebeli Tarık’a geçen yıl aynı dönemde Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler ihracatı gerçekleşmemişken bu dönemde en çok ihracat yapılan kalem oldu” diye konuştu.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali