Bayrama Gergin Giriyorlar!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

HBB Başkanı Lütfü Savaş: ATAY BÜYÜKŞEHİR’E 10
MİLYON BORÇLANMA
YETKİSİ VEREN ANLAYIŞIN
ANTAKYA BELEDİYESİNE
34 MİLYON BORÇLANMA
YETKİSİ VERMESİ HATAY’A
HİZMET NOKTASINDAKİ
SAMİMİYETİNİ ORTAYA
KOŞMUŞTUR”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin son oturumunda idarenin yeniden gündeme getirdiği 70 milyon liralık “Hizmet için borçlanma” yetkisine ret veren ve borçlanmayı 10 milyon lira ile sınırlandıran Ak Parti Hatay Meclis grubunu Hatay halkına şikâyet etti.
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar yapılan tüm borçlanmaları tamamında ve eksiksiz olarak ödediklerini yenileyen HBB Başkanı Savaş, face sayfasından da yaptığı açıklamada; “Hatay Büyükşehir’e 10 Milyon borçlanma Yetkisi veren anlayışın Antakya belediyesine 34 milyon borçlanma Yetkisi vermesi Hatay’a Hizmet noktasındaki Samimiyetini ortaya Koşmuştur” ifadeleri kullandı.
İşte HBB Başkanı Savaş’ın o açıklamasının tam metni; “Mart 2014 kuruluş tarihi itibariyle 200.000.000,00 (İkiyüzmilyon) TL Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, yaklaşık 800.000.000,00 (Sekizyüzmilyon) TL HATSU’ya olmak üzere toplam 1.000.000.000,00 (Bir milyar) TL borç tarafımıza devredilmiştir. Biz bugüne kadar tüm borçları zamanında ödedik. Üstelik yaptığımız altyapı ve üstyapı yatırımlarına rağmen borçlanma limitimizin yalnızca yüzde 21’ini kullandık.
15 ilçeye hizmet eden Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 10 Milyon TL borçlanma yetkisi veren anlayış, Antakya Belediyesi’ne 34 milyon TL borçlanma yetkisi vererek Hatay’a hizmet noktasındaki samimiyetsizliğini ortaya koymuştur.
Şahsım ve kurumum adına ilk günden beri çamur atan, ancak hiç birinde haklı çıkmayan ama bu arada aynaya bakmayı ihmal edenler bilsinler ki yaptığımız her icraat yargı yoluna açıktır. Zira kurum olarak yaptığımız her işlem Sayıştay denetimindedir.
Dayanağı olmayan bir tutum sergileyerek borçlanma yetkisine ret oyu veren, fitne ve fesattan medet uman AKP’li meclis üyelerinin gerçek yüzlerine Hatay Halkı bir kez daha şahitlik etmiştir.”

Hatay Ak Parti İl Başkanı Güler: HATAY BÜYÜKŞEHİR
BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ,
YENİ BORÇLANMALAR
İÇİN UĞRAŞACAĞINA
BİR TÜRLÜ BİTİRİLMEYEN
UÇUBE PROJELERİN
VE DAHA ÖNCEKİ
BORZLANMALARIN
HESABINI VERMELİDİR”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın son yapılan HBB Meclis toplantısında istediği 70 milyon lira borçlanma yetkisini 10 milyon lira ile sınırlı tutan HBB Ak Parti Meclis grubuyla ilgili kamuoyuna yaptığı şikâyetine kendi sosyal paylaşım sayfasından cevap veren Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, “HBB Başkanı Savaş yeni borçlanmalar için uğraşacağına bir türlü bitirilmeyen Ucube projelerin ve daha önceki borçlanmaların hesabını vermeli” dedi.
kendi sosyal paylaşım sayfasından yaptığı açıklamalarla HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı eleştirdi.
Art arda yaptığı dört farklı paylaşımda Savaş’a gönderme yapan Ak Parti Hatay İl başkanı İbrahim Güler ilk paylaşımında;
“Büyükşehir belediyesi yol yapımı için borçlanma yetkisi istemez. Borç ödemek için borçlanmaya gitmez, memlekete vizyon katacak proje için borçlanmaya gider.
Yol yapımı, yama için borçlanmaya giden belediye bitmiş, belediyedir. Bunu bahane eden Başkan vizyonunu yitirmiş başkandır.” İfadelerini kullanırken,
Güler ikinci paylaşımında ise;
“Geldiği ilk günden bu yana Hatay’a ve Hataylılara dişe dokunur tek hizmet üretmeyen, Kendi partililerinin dahi yüksek sesle eleştirdiği ve istemediği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı beyefendi şehir daha fazla zarara uğramasın diye kendisine borçlanma izni verilmemesine kızıyor!” diye paylaşımda bulundu.
Güler üçüncü paylaşımında ise;
”Belediyeciliği sadece asfalt dökmek, kaldırım taşı değiştirmek zanneden, Ama onu dahi beceremeyen bu zihniyet, beceriksizliğini kapatmak adına şehrin parasını koruyan meclis üyelerine saldırmayı tercih ediyor. Söz konusu borçlanma talebi bu ülkenin her ferdinin cebinden çıkacak.” diyerek Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye meclis üyelerinin neden borçlanma yetkisini sınırlı şekilde tutuklarının izahatı yaptı.
Güler dördüncü ve son paylaşımında ise;
“Hatay büyükşehir belediye Başkanı, yerel seçimlere kısa süre kala yeni borçlanmalar için uğraşacağına, Meclis üyelerini suçlayacağına bir türlü bitirilemeyen ucube projelerin ve daha önceki borçlanmaların hesabını vermeli, EGO’yu bir kenara bırakarak, topu taca atmadan şeffaf şekilde harcama kalemlerini açıklamalıdır…” diye yazdı ve Savaş’ın bugüne kadar HBB Meclisinden çıkardığı borçlanmadan doğan harcama kalemlerini kamuoyuna açıklamasını istedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali