12 yaşındaki Ceylin Savran İngilizce Hikâye kitabı yazdı.

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

12 yaşındaki Ceylin Savran Ungrateful Fox (Hain Tilki) adında İngilizce hikâye kitabı yazdı. Özel Bilfen İskenderun Ortaokulu’nda Ungrateful Fox (Hain Tilki) adlı kitabına istinaden 23 Nisan 2019 günü imza günü düzenlendi.

Bilindiği üzere, İngilizce öğrenmek veya geliştirmek isteyen çocuklar için kendi seviyelerinde hikâye kitabı bulmak çok zordur. Bu kitabın en önemli özelliği bir çocuk tarafından çocuk kitabı yazılmasıdır. Aynı dili konuşmaları ve çocukların akıcı bir şekilde bu kitabı okuyup, anlamaları açısından önemli bir kaynak olarak bakılmaktadır.

Kitap tanıtım amacıyla 200 adet basılmıştır, ancak imza günündeki yoğun ilgi nedeniyle ilk baskıları tükendi. Kitabın piyasadan da ulaşılabilir olması için 2. basım ve yayım çalışmaları devam etmektedir.

YAZAR HAKKINDA

 

Ceylin SAVRAN; 2006 yılında Hatay/Türkiye’de doğdu. Annesi ve babası mühendistir. Küçük yazar, Özel Bilfen İskenderun Ortaokulu 7. sınıf öğrencisidir. 8 yaşında bir kız kardeşi vardır.

Küçük yazar, İngilizce öğrenimine anaokulunda başladı. Anaokulundan bu zamana kadar her zaman hayatında İngilizce’ye yer verdi. Oyunlar oynadı, müzikler dinledi, kitaplar okudu. Okulda eğitimini aldığı yaratıcı yazma alanında da ufak tefek İngilizce hikâyeler yazıyordu. Bir gün bu hikâyeleri bir kitaba dönüştürüp dönüştüremeyeceğini düşündü. Ailesi ile bu fikri paylaştığında ‘neden olmasın’ dediler. Kitabını bitirirse basılacak olması fikri kendisini çok heyecanlandırdı ve kitabını hevesle yazmaya koyuldu. Ancak dersler, sınavlar derken aradan uzunca bir zaman geçti, kitabını yazmaya vakit ayıramadığı zamanlar oldu. Ancak, anne ve babası her zaman ona “yapabilirsin” dediler ve yapabileceğine inandırdılar. Yazmakta zorlandığı zamanlarda babası bu küçük yazara her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli bir sözünü hatırlattı : ”Zafer, zafer benimdir diyebilenin, Başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.” Ceylin Savran, Bu önemli sözün 6 yaşından beri, kendisine her zaman azim verdiğini ve daha çok çalışmak ve başarmak için arkasından iten gizli bir güç olduğunu söylüyor. Bu sayede kitabını tamamlamayı başardığını bildiriyor.

Aynı zamanda resim yapmayı da çok seven Ceylin, kitabını yazarken kurguladığı hikâyenin belli sahnelerini de kendisi resimlemiş. Kitabı ile ilgili resimlere de kitabında yer veren Ceylin kitabının ön kapak ve arka kapak tasarımını da kendisi yapmış. Resim yapma yeteneğinin yanı sıra yüzmeyi, müzik dinlemeyi ve kitap okumayı çok seviyor. Uzaya da ayrı bir merak duyan Ceylin büyüdüğünde, bir uzay gemisi tasarlamak istiyor.

Bu ilk kitabını yazarken çok keyif aldığını belirten Ceylin en bükük keyfi de kitabın bitmiş halini eline aldığında yaşadığını söylüyor. 23 Nisan’da yapılan kitabının ilk imza gününde ise çok heyecanlandığını, büyük mutluluk duyduğunu ve kendisini çok özel hissettiğini söylüyor.

 

 

 

KİTAP HAKKINDA

 

Kitabın adı: Ungrateful Fox (Hain Tilki)

Kitabın dili: İngilizce

Kitabın seviyesi: 7-12 yaş

Kitabın Türü: Fabl, hikâye, resimli

Kitabın sayfa sayısı: 40

Kitap için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) (barkod) alınmıştır.

Kitabın tüm resimleri yazar tarafından çizilmiştir.

Kitabın konusu: Kitap fabl tarzında, resimli bir hikâye kitabıdır. Hikâye bir ormanda geçmektedir. Hikâyede ana karakterler Bayan Fındık Sincap ve Hain Tilki olup bazı yan karakterler Büyük Gri Fil, Akıllı Baykuş, Uzun Boyun Zürafa, Bayan Gıdak Tavuk, Bayan Geveze Kuş’tur.  Hikâyede, Büyük Ormanda hayvanlar huzur içinde yaşarken ormana dadanan Hain Tilki’nin yaptıkları anlatılıyor. Hikâyede Ceylin’in hayal gücünün ürünü olan her bir hayvanın çok farklı ve muzip özelliklerde ele alındığı dikkati çekiyor.

Kitap için Özel Bilfen İskenderun Ortaokulunda 23 Nisan 2019 Salı günü bir İmza günü düzenlenmiştir.

Kitabı tanıtım amacıyla 200 adet basılmış olup, imza günündeki yoğun ilgi nedeniyle ilk baskıları tükenmiştir. Kitabın piyasadan da ulaşılabilir olması için basım ve yayım çalışmaları devam etmektedir.

 


Paylaş
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali