İskenderun Sayın M. Fatih Tosyalı için bir şanstır…

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Halkı 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Ülkemizin ve bölgemizin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Tosyalı Holding’in yönetim kurulu üyesi Fatih Tosyalı’yı İskenderun Belediye Başkanı olarak kendisine Şehri emin olarak seçerken, birçok Belediye idaresinde olduğu gibi İskenderun Belediye idaresinde de eski anlayış, eski yaklaşım ve eski düzen değişsin diye seçti.
Ancak üzülerek belirtmek isterim ki bugüne kadar belediye idaresinin yönetim anlayışında hiçbir değişiklik olmadı.
Çünkü bu güne kadar geçen sürede İskenderun belediyesinde yapılan hizmetlerin tamamı klasik hizmetlerden öte gitmediği gibi, bu hizmetlerin önümüze lütufmuş gibi sunulmasından başka bir şey yapılmadı…
Oysa Halk hizmeti koşulsuz ve kusursuz olmalıdır. Gerek alt yapı ve üst yapı ve gerekse sosyal manada halka sunulan En küçük hizmeti bir lütufmuş gibi sunmak, amatör ve etkisiz bir hizmettir ve asla vicdani değildir. Çünkü yaşam, sunulmuş bir armağandır insana ve bu armağana hizmet, hepimizin temel görevi ve sorumluluğudur.
Sonuçta Değişime, ilerlemeye hiçbir şehrin hak etmediği kadar ihtiyacı olan İskenderun maalesef 2019 yılını da umutsuz bir şekilde kapatmıştır.
Ben Belediyeleri, devletin küçültülmüş bir hali olarak görürüm. Bu yüzden inancım o dur ki; Devletin Halkın refahını yükseltmek, ülkesini gelişmiş dünya ülkeleri arasına sokmak adına yapması gerekenler hizmetler neyse belediyelerin de aynı ciddiyet ve sorumluluk anlayışı ile davranması ve çalışması gerekir. Yani; Yol, kaldırım, ulaşım, park yapımı ve bakımı gibi hizmetlerin yerine, kentin vizyonuna değer katacak, şehir halkının refah seviyesine yükseltecek projeleri hayata geçirmesi gerekir.
İskenderun halkı Fatih Tosyalı Başkanlığındaki İskenderun belediye idaresinden İskenderun’un değerine değer katacak, Vizyonuna vizyon katacak yeni atılımlar, yeni projeler beklemektedir. Geride geçen 8 aylık dönemi unutup, Çalışmalarını Şehrin ekonomisini, kültürünü ve Şehrimize dışarıdan gelen konukların sosyal manada zaman geçirebileceği alanların yaratılmasına yoğunlaştırmalıdır.
Diğer taraftan da yaşadığı şehrin toplum üyelerine( Çalışan, esnaf, memur, işsiz, ev kadını vs.) yönelik psikolojik destekli çalışmalar yapmak zorundadır. Bu temelde yoksullara ve kimsesizlere elini uzatabilmeli, toplumun ekonomik dengesini düzenleyebilecek yeni çalışmalara imza atmalıdır.
Bununla birlikte, unutulmaması gereken hususlardan biri de, bir türkü artmayan nüfus realitesidir. Sayın Başkan Fatih Tosyalı İskenderun’da nüfus yoğunluğunun artmasını istiyorsa, Şehrimizdeki ortak malların üretimi ve bölüşümü, ortak pazar alanlarının açılımını, üretimi teşvik edici adımların atılmasının önünü açacak yeni projelerin hayata geçirilmesini sağlamalıdır. Çünkü bu saydıklarım yerelciliğin ilerideki dönemlerde olmazsa olmaz hizmetleri arasında olmak zorundadır.
Sonuç olarak İskenderun şehri; ufku açık ve Global dünyayı takip edebilme şansı olan M. Fatih Tosyalı için bir vizyon aracıdır. İskenderun’un vizyonunun çıtasının yükselmesi, sayın başkanın misyon ve vizyonunun gelişimine de katkı sağlayacaktır.
Bunun için Sayın Fatih Tosyalı’nın artık İskenderun realitesini görmek zorundadır.
Bu realiteyi görmemekte ısrar eder ise bundan önceki yöneticiler gibi hoş seda ile anılmaktan öteye gitmeyecektir…
Tamer Oğuz ( 12.01.2020)


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali