CHP Arsuz kadın Kolları; “ ÖZGECAN ASLAN’I UNUTMADIK… ”

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ölüm yıldönümünün 5. Yılı münasebetiyle CHP Arsuz Kadın Kolları Başkanı Leman Yılmaz bir yazılı açıklama yaptı.

“ ÖZGECAN ASLAN’I UNUTMADIK… ” başlığı ile paylaşılan yazılı açıklamada CHP Arsuz Kadın Kolları Başkanı Leman Yılmaz şu ifadeleri kullandı;

“Bahar çiçeği gibi taptaze bir fidandı Özgecan… Topluma yararlı çağdaş bir kadın olabilecekken, kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan… Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar-anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi. Hepimizin ortak dileği, Özgecanlar ölmesin idi. Her 11 Şubat’ta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor.

 

Toplumun her kesimine sinen şiddet, fiziksel olarak güçsüz görülen çocuklar ve kadınlar üzerinde yoğunlaşıyor. Cumhuriyet değerlerinden, cumhuriyet felsefesinden uzaklaştıkça, insani değerler sistemi yozlaştıkça, kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır. Ülkemizde çağdaş bir toplum olmamızı sağlayan bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan bireyci, çıkarlar üzerine kurulan, maddi değerleri öne çıkaran yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp, bireyselleştirmektedir. Aile değerleri hafife alınmakta,insani değerler göz ardı edilmekte, insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır.

 

Şiddet, tüketim, gericilik ve bölücülüğü besleyen kapitalist zihniyete karşı bütün kadınlar toplumda birlikte güç yaratarak karşı koyabiliriz. Ülkemizin çağdaş cumhuriyet değerlerinin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına, birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için, vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürkçü değerlerle mücadele eden tüm kadınları cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz.”


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali