KİMSE SUÇLU ARAMASIN, SUÇLU KARAYOLLARI 5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’DÜR.

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Belen İstikametinden gelen 1 Tır’ın freninin patlaması sonucunda İskenderun Deniz Alayı mevkiinde gerçekleşen vahim kazanın acı bilançosu ortaya çıktı;  iki aileden 5 vatandaşımızın hayatlarını kaybettiler. (resmi olmayan ifadelerde ise ölen vatandaşlarımızın sayısının 12 olduğu söyleniyor) İki ailenin Ocağı söndü!

Söz konusu vahim kazada bilanço bununla da sınırlı kalmadı maalesef, 25 aracın hasar gördüğü kazada ayrıca 15 ila 20 arasında vatandaşımız ise kazada yaralandı. Öncelikle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.

Gelelim kazaya ve kazaya yol açan ihmaller zincirine;

Kazanın olduğu mahal birçok hemşerimize acı hatıralar bırakan bir mahal. Sürekli kazaların olduğu, can kayıplarının yaşandığı mahal.

2014 yılından buyana Hatay büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, söz konusu mahalde(İbrahim Karaoğlanoğlu caddesi) bir kaçış rampası yapılması için kurul kararı almış ve aldığı bu karar gereği  bu mahalde bir kaçış rampası yapılması için girişimlerde bulunduğunu ve bu konuda Yolun sahibi Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’ne resmi başvuru yazışmaları yaptığını biliyoruz. Hatta Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın en son 18.09.2019 tarihinde Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’ne söz konusu mahalde yapılması gereken KAÇIŞ RAMPASI için talep de bulunmuş, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü ise bu talebe istinaden 01.10.2019 tarihinde verdiği resmi cevap yazısında;

“Hatay ili İskenderun ilçesi, İbrahim Karaoğlanoğlu caddesi üzerinde Belen İstikametinden İskenderun İstikameti yönünde kamyon freninin patlaması sonucunda zincirleme trafik kazalarının meydana geldiği belirtilerek trafik güvenliğini sağlamak amacıyla ilgili UKOME kararı gereği uygun olan noktalarda freni boşalan araçlar için Kaçış Rampaları yapılması talep edilmektedir.

Konu ile ilgili arazi etüdü ve fizibilite çalışmalarına başlanmış olup, mevcut yapılaşma, imar durumu ve topoğrafik yapı göz önünde bulundurularak karayolları standartlarına uygun bir bölge bulunması halinde Kaçış Rampası projelendirilecektir. Gereğini bilgilerinize arz ederim. Diyerek topu taca atmıştır.

Ne demek arazi etüdü?

Ne demek, imar durumu?

Ne demek Hatay Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığının bu

konudaki ısrarlı taleplerini ötelemek ve görmemezlikten gelmek?

Ortada bir realite var. Bu mahalde freni patlayan tır ve kamyonlardan ötürü yıllardır onlarca ailenin evine ateş düşmüş, İskenderun halkının her kaza sonunda canı yanmış,  Sen Karayolları olarak bütün bunları görmemezlikten gelecek, uygun zaman, uygun imar, arazi etüdü deyip topu her defasında taca atacaksın.

Bu kadar kolay mı?

Sizde hiç vicdan yok mu?

Oturduğunuz o koltuklarda Millet adına, millete hizmet etmek adına oturduğunuzu bilmiyor musunuz?

Buradan bir çift sözüm de İskenderun İlçe Emniyet Müdürümüz Nevzat Güneş’e; Sayın Emniyet Müdürüm, Evet İskenderun’da göreve başladığınız ilk günden buyana asayiş konusunda önemli konulara imza attınız.   Bizde sizi hep alkışladık. Ancak bugün sınıfta kaldınız. Niye mi? Çünkü söz konusu mahalde defalarca freni patlayan araçların yarattığı kazaların olduğu bilinmekte. Bu bilenene rağmen, o mahalde “Ateş ölçme” uygulaması yapmak, araç yoğunluğuna sebep olmak en büyük ihmallerden biridir diye düşünüyorum.

Keşke bu konuyla ilgili her olasılığı düşünseydiniz. Keşke Allah’ın takdiri ile yaşanan bu felaketin daha az hasarla ve can kayıpları olmadan yaşanmasına vesile olabilseydiniz. Keşke bizde sizin de ihmalkârlığınızı bu satırlar içerisinde ifade etmeseydik.

Son söz; Buradan Hatay’ın tüm Milletvekillerine sesleniyorum; İskenderun Üvey evlat değil. İskenderun’un ulaşım konusunda birçok sıkıntıları olduğu bilinen bir gerçek. Başta da İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde olması gereken KAÇIŞ RAMPASI.

Tabi birde 2006 yılında çift yola dönüşen ve hala sıcak asfaltı dökülemeyen İskenderun- Dörtyol arası karayollarının vahim durumu var.

Hatay’ın vergi yükünü çeken bu şehrin bu basit sorunlarını çözmek için, daha kaç canın feda olması gerek Söyleyin bilelim.

Tamer Oğuz. Hatay’da Pusula gazetesi Kurucusu ve sahibi


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali