Tamer Oğuz’un kaleminden…. Top Yine Taç’a atıldı gibi.

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiği 2018 yılından buyana bir şanssızlıktır gidiyor.

Kurtuluş savaşından bu yana Parlamenter sistemle idare edilen Milletimizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile nasıl idare edileceğini görünmesi adına Yüce Rabbim ilgili yönetim anlayışını sınava sokmuş gibi iki farklı küresel krizle baş başa bıraktı.

2019 yılının başlarında başlayan global krizin sancısını ciddi bir şekilde üzerinde hisseden Türkiye, Dolayısıyla Türkiye’yi Yöneten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 11 Mart 2020 tarihinde ortaya çıkan ilk covit19 vakasıyla birlikte sağlık, sosyal ve ekonomik bir krizle baş başa kaldı.

Bakanlarının büyük bir bölümü dışarıdan atanmasına olanak sağlayan bu sistemde Sağlık Bakanı olarak Fahrettin Koca’yı kabinesine katan, Sistemin Tek ve en yetkili ismi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belki de hayatının en doğru işini yaptığını bugün kendi kendine defalarca tekrarlar durumdadır ki; bugün Dünyada ve Avrupada yüz bin sınırına dayanan ölü sayısına rağmen bugün itibari ile Türkiye’de 725 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi de bunun reel kanıtıdır diye düşünüyorum.

Sayın Bakanımız Fahrettin Koca’yı ve yol arkadaşlarını bu özverili çalışmalarından ötürü kutlarken, Bu manada halan gerekli verim alamadığımız Ulaştırma eski bakanımıza aynı övgüyü yapamıyoruz. Tabi mevcut Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na aynı övgüyü dizemeyeceğiz maalesef.

Niye mi? yüreğimiz yanıyor da ondan.

Neden mi bahsediyorum?

2 Nisan 2002 tarihinde Antakya-İskenderun karayolu İskenderun Deniz Alayı mevkiinde inişi aşağı freni patlayan bir Tır’ın freninin patlaması sonucunda meydana gelen ve 6 insanın hayatına mal olan feci kazadan tabi ki!

Oysa söz konusu bu karayolu mevkiinde 1994 yılından buyana defalarca fren patlaması sonucu kazalar olmuş. Bu kazalarda toplamda 46 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Son 6 vatandaşımız ise 2 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen kazada aramızdan ayrılmış.

Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın ocaklarındaki kor ateş daha sönmedi biliyoruz. Ancak 1994 yılından buyana bu kazaların olmasının en büyük ihmalkârı olan Karayolları 5. Bölge Müdürlüğündeki yetkililer söz konusu en son kazanın üstünden 6 gün geçmesine rağmen hala görevlerinin başında.

Hem de, AK Parti Hatay Milletvekilimiz Sayın Abdulkadir Özel vatandaşımızın hayatlarını kaybettiği olay günü saat; 16.28’de kendi sosyal sayfasından yaptığı paylaşımda, önce hayatlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunmuş, ardından da acı tablonun yaşanmasında gerekli tedbirleri alınmasında sorumluluğu, ihmali, kusuru olanlar hakkında işin takipçisi olacağını duyurmasına rağmen…

Ha bir de benim garibime giden kazanın üzerine bir köşe yazısı yazan Doğan süslü arkadaşımızın yazdığı yazıdan sonra Hatay valimiz Sayın Rahmi Doğan tarafından arandığını ve Sayın Valimizin;

“HBB Başkanı Sayın Lütfü Savaş, İskenderun’da 26 yıldır süre gelen kazaların olmaması adına İskenderun girişinde düzenleme yapmak istiyormuş. Karayolları Hatay ili genelinde benim emrimde çalışıyor. Kendisine izin veriyorum. Yarın sabah İskenderun girişinde kaçış rampası dâhil, gerekli her düzenlemeyi yapmak üzere çalışma başlatabilir. İskenderun’daki güzergâha izinsiz tek bir çivi bile çakamayız demiş. Ben kendisine sadece tek bir çivi için değil bu çerçeve de her izni veriyorum. İsterse o güzergâha çivi değil Fore Kazık çaksın. İzni verdim. Lütfü başkan hemen yarın sabah çalışmalara başlayabilir. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandığını iddia etmesi.

Oysa ortada bir ihmal var. İhmal Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü inisiyatifinde ve Karayollarına ait bir bölgede gerçekleşmiş. Sorumlular belli.  Kaçış Rampasını yapmakla sorumlu kurum Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı kurum olan Karayolları.

Hal böyle iken ve sorumlu kurum belli iken bugün hala Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin görevinde kalması, Sayın valimiz Rahmi Doğan’ın ise Karayolları ukdesinde olan bir işi Hatay Büyükşehir Belediyesine atması ve HBB Başkanı Sayın Lütfü Savaş’a gönderme yapması şahsen benim garibime gitti.

Yani anlayacağınız Top yine Taç’a atıldı gibi. Hadi hayırlısı…


Paylaş
Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

altun-hali